Wycieczka do Grecji  Leptokarii

21-29 maja 2018 roku

Wczesnym rankiem 21 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły po opieką  nauczycieli    i pilota wyjechali   na długo wyczekiwaną wycieczkę do Grecji. Podróż była długa   i wiodła przez wiele pastw. Pan pilot skrupulatnie opowiadał  ich historię   i ciekawostki, przybliżał sylwetki sławnych i zasłużonych  osób dla danego państwa. W trakcie dojazdu  do Leptokarii  zwiedzaliśmy Belgrad – stolicę Serbii, malowniczo położoną nad brzegiem Dunaju i Sawy. Podziwialiśmy cerkiew św. Sawy, Deptak Kneza Mihailova,  Parlament Serbii, Stary Pałac dynastii Obrenoviciów, starą malowniczą  uliczkę Skadarlija- miejsce spotkań Belgradzkiej Bohemy, Plac Nikoli Pasića, Terazije i Twierdzę Kalemegdan.

Do naszego hotelu w Leptokarii dotarliśmy  we wtorek rano.  Szybko i sprawnie zakwaterowaliśmy się  i od razu wyruszyliśmy na miejski targ. Uczniowie zakupili owoce, pamiątki  i przekąski. Po obiedzie  był  wyczekiwany odpoczynek na pięknej plaży. Uczniowie podziwiali widoki, cieszyli się słońcem, morzem i widokiem Olimpu. Nad bezpieczeństwem wycieczkowiczów czuwała pani ratownik. Wieczorem po kolacji wyszliśmy na spacer nad morze, gdzie podziwialiśmy zachód słońca.

Następnego dnia, zaraz po śniadaniu ponownie wybraliśmy się  nad piękne Morze Egejskie, zabawom nie było końca, ciepłe morze, gorący piasek – uczniowie nie mogli wręcz nacieszyć się miejscem. Pełnia szczęścia. Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę „ Klimaty starej Grecji” to jest do Litochoro, gdzie zwiedziliśmy Kościół św. Mikołaja,  Klaszator Dionizego, podziwialiśmy średniowieczne kamienice urokliwego miasta i odbyliśmy spacer górską ścieżką   w kierunku Olimpu. Następnie przejechaliśmy  do Panteleimonas – wioski pod Masywem Olimpu, gdzie zachowała się tradycyjna grecka zabudowa. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwialiśmy kamieniczki i plac miejski oraz  Kościół  św. Panteleimona. Były drobne zakupy, pamiątki.

We czwartek dość wcześnie wyruszyliśmy na wycieczkę  na Meteory – zabytek Unesco. Po drodze zatrzymaliśmy się  na rzeką Pinios i zwiedzaliśmy cerkiew św. Paraskewy. Po dotarciu do Kalambaki  byliśmy w miejscowej wytwórni ikon, gdzie  przedstawiono nam proces tworzenia ikon, niektórzy zakupili je na pamiątkę.  Później  autokarem przejeżdżaliśmy wśród malowniczo położonych na skałach  klasztorów.  Jeden z nich Megalometeoro zwiedzaliśmy. Poznaliśmy  historię  jego powstania, plan architektoniczny i wspaniałe freski będące dekoracją malarską.  W klasztorze zobaczyliśmy  też słynne bizantyjskie ikony.

Kolejnego dnia   zwiedzaliśmy Twierdzę Platamonas, skąd podziwialiśmy panoramę Riwiery Olimpijskiej, spacerowaliśmy pośród gajów i ruin średniowiecznych, spotkaliśmy też żółwia greckiego, który  występuje powszechnie na tych terenach. Po południu odpoczywaliśmy na plaży, były konkursy wiedzowe, plastyczne, muzyczne  i sportowe. Wieczorem wybraliśmy się  na miejscowy „Orlik”, gdzie uczniowie  grali  w siatkówką, piłkę nożną, badminton.

W sobotę wyruszyliśmy na Skiatos. Najpierw była dwugodzinna podróż autokarem a później   trzygodzinny rejs na wyspę Skiatos należącą do archipelagu Sporadów. Na statku były zabawy, tańce greckie, konkursy.  Po dotarciu do Skiatos Town zwiedzaliśmy miasto: Taras widokowy , Kościół św. Mikołaja, Wieżę Zegarową, monastery, zjedliśmy  kebab i podziwialiśmy widoki. Następnie popłynęliśmy na najpiękniejszą plażę na wyspie Koukounaries, gdzie 2 godziny cieszyliśmy się złotym, aksamitnym  piaskiem. Rejs powrotny też był wspaniały, cudowne widoki i kołyszące fale.

Na koniec dnia  uczestniczyliśmy w Mszy świętej, którą dla nas odprawił ksiądz z drugiej grupy wycieczkowej, przebywającej w naszym hotelu.

Całą niedzielę odpoczywaliśmy na plaży, przygotowując się do drogi powrotnej.  Spacerowaliśmy także  po mieście, zakupiliśmy pamiątki a wieczorem mieliśmy dyskotekę pożegnalną.

W poniedziałek  po spakowaniu bagaży pożegnaliśmy się z morzem, posiedzieliśmy na plaży, podsumowaliśmy wyjazd i  zaopatrzeni w prowiant udaliśmy się w drogę do Ciężkowic. Na powrocie zwiedzaliśmy jeszcze Saloniki. Podziwialiśmy Białą Wieżę,  Bazylikę  św. Dymitra, Pomnik Aleksandra Macedońskiego, Plac Arystotelesa, Łuk Galeriusa, Rotundę Romańska, Hagię Sophię of Tessaloniki, Muzeum Kultury  Bizantyjskiej,  Pomnik Konstantyna, Muzeum Antyczne, Muzeum  Kultury Macedonii, Park Pamięci. W trakcie dalszej podróży oglądaliśmy filmy o tematyce greckiej, bajki, były przerwy na posiłek i toaletę.   Do Ciężkowic szczęśliwie  dotarliśmy  we wtorek po południu.

Wycieczka była wspaniała, poznaliśmy zabytki kultury i sztuki Grecji, jej historię, przyrodę i atrakcje turystyczne. Hotel  w którym byliśmy zakwaterowani był bardzo fajny, posiłki smaczne, pani Marta – nasza  rezydentka bardzo się o nas troszczyła i była dla nas dyspozycyjna 24 godziny na dobę. Czuliśmy się bezpiecznie, gdyż do naszej  dyspozycji była pani ratownik wodna, pan Pilot, lekarz i panowie kierowcy, którzy rozważnie prowadzili  wygodny autokar.   Uczniowie byli grzeczni,  uprzejmi, życzliwie nastawieni do siebie, zorganizowani, zdyscyplinowani, za co wielokrotnie otrzymywaliśmy pochwały. Dzielnie znosili trudy wycieczki, nie narzekali, sprawnie  posługiwali się językiem angielskim, spacerowali, podziwiali, chłonęli wiedzę. Zaprezentowali się jako  prawdziwi, świadomi turyści. Dziękuję Nauczycielom – opiece, na  których pomoc i oddanie  mogłam zawsze liczyć. Dziękuję Pani Dyrektor, która zgodziła się na  tę wycieczkę i pomagała w trakcie jej organizacji i realizacji. Dziękuję Rodzicom, którzy nam zaufali oddali dzieci pod naszą opiekę, zaopatrzyli swoje pociechy we wszystkie potrzebne rzeczy.

Mam nadzieję, że wycieczka zapadła  w pamięci wszystkich uczestników.

Bajorek Małgorzata

30 maja 2018