Wycieczka do Krakowa i do Wieliczki

Dnia 12.09.2022 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach pod okiem wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Docelowym punktem programu było zwiedzanie podziemnych korytarzy wielickiej kopalni soli. Spacer wśród solnych dzieł sztuki na głębokości 135 metrów pod ziemią wzbogaciła prelekcja przewodnika, w toku której uczniowie dowiedzieli się, jak w dawnych czasach wydobywano sól, do czego ją wykorzystywano oraz kim był  Skarbnik – dobry duch kopalni. Była to wyjątkowo cenna lekcja połączona z tajemniczą wędrówką podziemnymi szlakami. Dzieci z zainteresowaniem i bez słowa narzekania pokonywały kolejne stopnie w głąb kopalni, a było ich aż 800! Nie lada atrakcją okazał się powrót na powierzchnię ziemi górniczą windą. Na terenie obiektów kopalni uczniowie skorzystali również z walorów zdrowotnych i relaksacyjnych tężni solankowej. Mieli szansę ukoić zmysły, zaczerpnąć powietrza o właściwościach morskiej bryzy i wspiąć się na wieżę widokową wśród szumu wody spływającej po gałązkach tarniny i solnej mgiełki.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Ogród Zoologiczny w Lesie Wolskim w Krakowie istniejący od 1929 roku. Na jego terenie którego zamieszkuje ok 265 gatunków zwierząt, reprezentowanych przez ponad 1450 osobników. Dodatkową atrakcją było obcowanie ze zwierzętami w mini-zoo, gdzie uczestnicy mogli do woli głaskać i karmić jego mieszkańców.

Ostatnim elementem tej całodniowej wyprawy był spacer jedną z najpiękniejszych, krakowskich ulic – ulicą Floriańską, aż do urokliwego rynku. Pod okiem sympatycznej pani pilot dzieci zapoznały się z historią najważniejszych obiektów architektonicznych usytuowanych na trasie wędrówki: Barbakanu, Bramy Floriańskiej, kościoła Mariackiego, Sukiennic.

Obowiązkowo wyposażone w pamiątki, zmęczone, ale pełne wrażeń i zadowolone dzieci wróciły w godzinach wieczornych do Ciężkowic.

Sylwia Szymczyk – Kalisz

13 września 2022