Wycieczka do Tarnowskich Gór

Dnia 15 maja 2023 r. uczniowie najstarszych klas wzięli udział w wycieczce zorganizowanej w ramach rządowego projektu Poznaj Polskę.

Celem wycieczki było zwiedzenie znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej ruin zamku Ogrodzieniec oraz wejście do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Pogoda tego dnia była niesprzyjająca, ale mimo to udało nam się wejść na teren okazałego niegdyś zamku Ogrodzieniec, leżącego na Szlaku  Orlich Gniazd i posłuchać ciekawej opowieści przewodnika o życiu jego mieszkańców.

Potem udaliśmy się na Śląsk do Zabytkowej Kopalni Srebra. Obiekt ten należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Podzieleni na małe grupy  i zaopatrzeni w kaski ochronne wędrowaliśmy wąskimi podziemnymi korytarzami, co chwilę się pochylając, aby nie uderzyć głową o zbyt niski strop oraz patrząc pod nogi, aby nie zamoczyć butów. Dzięki opowieściom niezwykle kompetentnych i sympatycznych przewodników mogliśmy sobie wyobrazić warunki, w jakich kiedyś pracowali górnicy, docenić ich wysiłek i podejmowane codziennie ryzyko.

Wycieczka się udała. Wróciliśmy do domów cali, zdrowi i bogatsi o nową wiedzę i nowe doświadczenia.

Renata Gadecka

19 maja 2023