W dniach od 24.10-26.10.2018roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili stolicę.

Wycieczka rozpoczęła się we wczesnych godzinach porannych. Po dość długiej podróży dotarliśmy do Warszawy na godzinę 11.00. Pierwszym obiektem, do którego się udaliśmy, była Świątynia Opatrzności Bożej, później Pałac  w Wilanowie i najbardziej oczekiwany obiekt - Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mieli sposobność wykazania się  wiedzą, rozmaitymi umiejętnościami, mogli przeprowadzać doświadczenia  i eksperymenty. Po południu zwiedzaliśmy  Stadion Narodowy.  Z przewodnikiem przeszliśmy „Trasę Piłkarza”.  Ostatnim punktem była Warszawa nocą, a dokładniej przejazd autokarem po pięknie oświetlonym  mieście i krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu.  Wieczorem dotarliśmy do hotelu na kolację i odpoczynek.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy wcześnie rano od Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie wyzwalało wiele emocji. Wzruszające opowiadanie oprowadzających nas przewodników nie tylko wzbudziło żywe zainteresowanie, ale  i wycisnęło wiele łez.

Kolejno udaliśmy się na seans do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, wyjechaliśmy na 36 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy Warszawę o zachodzie Słońca i wreszcie chwilę odpoczęliśmy w Złotych Tarasach. Tradycyjnie dzień zakończyliśmy kolacją w hotelu.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy „na galowo” od Sejmu, w którym usłyszeliśmy prelekcję o parlamentaryzmie w Polsce. Przebywaliśmy na galerii Sali Obrad Sejmu. Następnie spacerowaliśmy po warszawskiej starówce, zwiedzaliśmy Zamek Królewski i znów spacerowaliśmy, tym razem Krakowskim Przedmieściem do Grobu Nieznanego Żołnierza. Ostatnim etapem były Stare Powązki,  na których uczniowie palili znicze zasłużonym dla Ojczyzny. Do Ciężkowic wróciliśmy  o 23.00.

Wszyscy uczestnicy wycieczki wykazali się wysoką kulturą osobistą, wrażliwością, zdyscyplinowaniem, za co niejednokrotnie uzyskaliśmy pochwałę od przewodników, pilota, kierowców.

Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy  za miłą atmosferę, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Mamy nadzieję, że  była to wspaniała lekcja  historii i patriotyzmu, a także dobra sposobność  do lepszego poznania się.

Małgorzata Bajorek

26 października 2018