Wycieczka klas czwartych

Dnia 3 października 2023 r. klasy czwarte, wykorzystując przepiękną jesienną pogodę, udały się na wycieczkę. Najpierw zatrzymaliśmy się przy przepięknym drewnianym kościółku w Binarowej. Mimo drobnych komplikacji udało się nam wejść do środka świątyni i obejrzeć unikatowe malowidła.

Potem udaliśmy się do Biecza, gdzie z wysokiej wieży mogliśmy podziwiać panoramę tego królewskiego niegdyś miasta. Poznaliśmy też parę ciekawostek o tamtejszych katach.

Najwięcej czasu spędziliśmy w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy w województwie podkarpackim. Podzieleni na grupy zwiedziliśmy skansen, zyskując wiedzę na temat życia Słowian w czasach wcześniejszych nawet niż początki państwa polskiego. Mogliśmy zobaczyć, w jakich domach mieszkali, jak wyglądali, jakich narzędzi używali, a nawet jakie ozdoby nosili.

Potem uczestniczyliśmy w warsztatach. Każdy otrzymał kremową, gładką torbę na ramię i mógł ją ozdobić wzorami zaczerpniętymi z czasów słowiańskich, odnalezionymi podczas wykopalisk archeologicznych na tamtych terenach.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Lizaka w Jaśle. Najpierw dowiedzieliśmy się co nieco o historii słodkości, a potem pani przygotowała dla nas „masę lizakową”, którą podzieliła na małe kawałki i pokazała, jak zrobić z nich lizaki. Każdy uczestnik wycieczki miał szansę na wykonanie własnego, wyjątkowego lizaka.

Na koniec udaliśmy się w miejsce, gdzie każdy, wyposażony w biały fartuszek i kucharski czepek, mógł własnoręcznie przygotować pizzę, która pani następnie wypiekała w piecu.

Potem każdy jadł tę pizzę, którą sobie przyrządził.

Do Ciężkowic wróciliśmy nieco później niż to było pierwotnie zaplanowane, ale był to miło i  twórczo spędzony czas…

Renata Gadecka

05 października 2023