Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Wydobyci z niepamięci…

Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni to określenia polskich żołnierzy, którzy mimo formalnego zakończenia działań wojennych podczas II wojny światowej nie zaakceptowali faktu  znalezienia się Polski w strefie wpływów Związku Radzieckiego i nie złożyli broni, ale nadal trwali na swoich posterunkach, walcząc w oddziałach partyzanckich o prawdziwą wolność ojczyzny. Za swoją niezłomną postawę byli przez władze rosyjskie i podległe im władze polskie więzieni, poddawani okrutnym torturom, rozstrzeliwani, a przede wszystkim skazani na wieczne zapomnienie, na wieczny niebyt w świadomości przyszłych pokoleń Polaków.

Musiało upłynąć wiele lat, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Dnia 3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Chcąc upamiętnić tych, którzy hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna pozostali wierni do końca życia, a o których pamięć pogrzebano w mrokach historii, w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez chór szkolny pod kierownictwem p. M. Miłkowskiej.

Była to ważna lekcja historii wzbogacona elementami literackimi i bogatą oprawą muzyczną.

Pamiętajmy bowiem o słowach George'a Santayany: Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie…

Renata Gadecka

FOTO

 

13 marca 2023

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS