Wyróżnienie dla Patryka Wazy
w X Powiatowym Konkursie Wiedzy
o Józefie Piłsudskim

Dnia 7 marca 2024 r. odbył się X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim, którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Celem konkursu było przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski XX wieku oraz o postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W konkursie wzięło udział 320 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Naszą szkołę w konkursie wiedzy reprezentowali: Patryk Waza i Szymon Szczerba – uczniowie klasy VIII.

W piątek 15 marca 2024 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, podczas której Patryk Waza otrzymał wyróżnienie. Rozpoczęła się wykładem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu, który wygłosiła dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Patronat nad konkursem objęli oraz nagrody ufundowali: Małopolski Kurator Oświaty, Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Prezydent Miasta Tarnowa, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Rodziców przy ZSEG, Centrum Sztuki Mościce, Wydawnictwo Arcana, Dyrektor ZSEG im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Patronat medialny nad konkursem pełnił: Radio RDN Małopolska.

X edycja konkursu odbyła się pod hasłem, które jest jednocześnie cytatem zaczerpniętym z bogatej spuścizny biograficznej Józefa Piłsudskiego: Od lat najmłodszych myślałem o służeniu Polsce, marzyłem o wielkości. Ja z tą myślą nie rozstawałem się nigdy – i zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem, warto było. Warto było ten ból i to zmęczenie przezwyciężać tak, jak je przezwyciężałem.

Gratulujemy Patrykowi zdobycia wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów w dalszej nauce oraz pasjonującej podróży przez historię Polski!

Magdalena Gabor

18 marca 2024