Zakończenie ogólnopolskiego projektu "Klasa w terenie"

Klasy: Ia, Ib, IIb, IIIa i IIIb zakończyły całoroczny projekt Klasa w terenie i otrzymały certyfikat udziału w przedsięwzięciu. Projekt zakładał wykonywanie różnorodnych zadań poza klasą szkolną. Spośród 10 zadań do wykonania, każda klasa mogła wybrać 5 zadań w ciągu roku. Nasi uczniowie tak się „rozpędzili”, że z łatwością wykonali 5 albo więcej zadań. W łącznym rozrachunku przedstawiciele naszej szkoły zrealizowali projekt w 100%, wykonując wszystkie proponowane zadania. A w II półroczu były to:

1. obserwacja przyrody – spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku;

2. plastyka w terenie tworzenie prac z darów natury;

3. obserwacja chmur malowanie w plenerze nieba;

4. wyjście w ciekawe miejsce – może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce;

5. instrumenty z darów natury np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd.;

6. zabawa/ gra w terenie przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu;

7. zabawa w przyrodników zorganizowanie „warsztatów ogrodniczych”; sianie nasion, sadzenie kwiatów;

8. przyrodniczy labirynt kolorów należy znaleźć określone obiekty – rośliny, czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy;

9. praca grupowa stworzenie katalogu roślin;

10. piknik wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

Poszczególne klasy bardzo pomysłowo realizowały poszczególne zadania. Niektóre z nich, np. wyjście w ciekawe miejsce, obserwacja przyrody czy zabawy w terenie były powtarzane kilkakrotnie. Uczniowie wychodzili do Parku Zdrojowego, obserwowali zmiany w przyrodzie i aktywnie spędzali czas, wyjeżdżali na wycieczki do: Bochni, Krakowa, Krynicy, Muszyny. Poznawali takie miejsca jak kopalnia, teatr, pijalnia, ogrody sensoryczne, skarbiec królewski. Zakładali hodowle roślin, sadzili kwiaty i obserwowali ich rozwój. Popularna wśród klas była obserwacja nieba i malowanie chmur oraz przyrodniczy labirynt kolorów. Wśród zrealizowanych działań znalazło się również wykonanie instrumentów – grzechotek i muzykowanie oraz przygotowanie i spożywanie zdrowego śniadania.

Zajęcia projektowe bardzo się nam podobały. Można je było dostosować do realizacji treści programowych i możliwości klas oraz dogodnie rozłożyć w czasie. Zabawa, nauka w terenie to dla dzieci bardziej atrakcyjna forma niż lekcje w klasach. Wokół nas jest tyle ciekawych miejsc, że warto je odkrywać i wykorzystywać.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Nauczyciele realizujący projekt:

Alina Jurkiewicz, Dorota Wróblewska, Beata Bieniek, Maria Król, Małgorzata Gaj