LISTY GRATULACYJNE

 

Końcem września uczniowie klasy III SP zostali nagrodzeni za zajęcie w ubiegłym roku szkolnym 8 miejsca w GRAND PRIX w kategorii klas II-III w VIII edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zdrowo jem, więcej wiem.

 

Zespół ORŁY otrzymał listy gratulacyjne od Fundacji Banku Ochrony Środowiska i od Pani Agaty Kornhauser-Dudy oraz list, który został przekazany Pani Dyrektor. Każdy z uczniów dostał imienny dyplom i drobne upominki rzeczowe: plecak worek, koszulkę z logo BOŚ, długopis Jellypens i grę zręcznościową.

Warto nadmienić, że w projekcie wzięło udział ponad 1,5 tysiąca zespołów konkursowych, z czego nagrodzonych zostało tylko 32.

Foto

Joanna Roczniak

 

Informacja o projekcie dostępna również na:

http://pogorze24.pl/prezydentowa-przyslala-gratulacje-dla-trzecioklasistow-z-ciezkowic/130865/

                               

 

                                                                      

                                                                            Wiosna

Klasa II - zespół Orły - wzięła udział w etapie wiosennym Projektu. Podobnie jak poprzednio zrealizowała 6 wytyczonych zadań: zajęcia Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych oraz Zdrowo sprawni, konkursy Najciekawsza praca przedstawiająca Piramidę Zdrowia i Encyklopedia gier i zabaw, a także Forum zdrowia Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe? i Promocję działań.

Działaniom uczniów przyświecało nowe hasło ułożone z wyrazów tytułu Projektu: Więcej wiem, zdrowo jem! Wdrażano ich do odpowiedzialności za wybory produktów do spożycia, utrwalano wiedzę o produktach niezbędnych i tych niewłaściwych oraz o znaczeniu ruchu. Ciekawym urozmaiceniem były zajęcia w pobliskim ZSOiZ. Dzieci miały możliwość obejrzenia układu pokarmowego, składania go, dowiedzenia się co dzieje się z pokarmem i że przepełniony żołądek nie mieści się i uciska pozostałe narządy, zaburzając ich pracę. Oglądały pod mikroskopem przekrój żołądka. Obserwowały doświadczenie nawiązujące w prosty sposób do konieczności zachowania równowagi kwasowo-zasadowej, a pokazujące jak zmienia się kolor soku z buraka pod wpływem różnych naturalnych płynów, w tym soków. Dużo emocji wywołały zajęcia praktyczne w kuchni-w profesjonalnych strojach, pod okiem znacząco starszych koleżanek, dzieci piekły babeczki z marchwi i mąki razowej, robiły musy z pomarańczy oraz kiwi.

W ramach konkursów przygotowano 13 plakatów przedstawiających różnorodnymi technikami Piramidę zdrowia oraz opracowano kilkanaście gier i zabaw ruchowych. Nowymi pomysłami okazały się: Zdrowo do celu, Bingo skakane, Trzeszcząca trawa, Poszukiwanie interesujących patyków, Zabawa w auta z piłką.

Aby zachęcić młodsze koleżanki i kolegów do dobrych wyborów żywieniowych zespół odwiedził dwa przedszkola (w Zborowicach i Ciężkowicach), w których uczniowie prezentowali 14 zasad Jak dbać o swoje zdrowie!, czytali rymowanki zachęcające do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej ułożone jesienią, oraz pokazywali plakaty z Piramidą zdrowia, Encyklopedię gier i zabaw oraz Klasowe księgi i najładniejsze plakaty z poprzednich etapów. Na podstawie prezentacji przeprowadzali krótkie konkursy. Wszystkie dzieci przedszkolne, a uczestnicy konkursów dodatkowo, otrzymali plakietki przedstawiające uśmiechnięte owoce i warzywa oraz hasło Projektu.

Dla powtórzenia, uporządkowania i utrwalenia wiadomości przeprowadzona została twórcza zabawa Mapa myśli, która będzie wykorzystywana w przyszłości dla przypominania i dopisywania nowych informacji.

Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy oraz tytuły i plakietki Ekspert zdrowia.

Za współpracę i wsparcie w realizacji Projektu podziękowano wszystkim Rodzicom, Dyrektorom i Nauczycielom, którym wręczono przygotowane dla każdego dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Foto

Joanna Roczniak

 

 

 

 

                                                                                   Zima

Klasa II - zespół Orły - wzięła udział w etapie zimowym projektu. Podobnie jak poprzednio zrealizowała 6 wytyczonych zadań: zajęcia W białej krainie - ostrożnie z solą i cukrem oraz Ruch to zdrowie, konkursy Przepis na zdrowe słodycze i Baw się z nami - owocami, warzywami!, a także Forum zdrowia Słodkie życie i Promocję działań.

 

Uczniowie zebrali informacje o cukrze i soli i ich zawartości w różnych produktach, poznawali zamienniki soli i cukru, kosztowali ich oraz uczyli się czytać etykiety, także w naturalnych warunkach sklepowych. Poznawali rolę konkretnych witamin i dopasowywali je do produktów z piramidy zdrowia. Atrakcją byłą degustacja ciastek Fit, bez dodatku cukru,  wspólnie wykonanie surówek z ulubionych warzyw z grahamowymi grzankami i ziołami bez dodatku soli oraz z ulubionych owoców z suszonymi owocami i orzechami bez dodatku cukru.  Przez trzy tygodnie dzieci uzupełniały tabelę, zatytułowaną Chcę dbać o swoje zdrowie!, z 14 codziennymi zadaniami, co miało wpłynąć na wykształcenie się zdrowych nawyków.Uczniowie poznali również Piramidę aktywności fizycznej dla dzieci. Ćwiczyli na sali gimnastycznej i w sali gimnastyki korekcyjnej,  wykorzystali również chwilową poprawę pogody na spontaniczne "białe szaleństwo", czyli zabawy na śniegu.

W konkursie Przepis na zdrowe słodycze zdecydowaną większością głosów zwyciężył przepis na Bananowe ciasteczka, którego autorka wykonała własnoręcznie ilustrację sposobu ich wykonania. Zgodnie z regulaminem dziewczynka otrzymała tytuł i odznakę SUPER KUCHARKA oraz nagrodę rzeczową w postaci pudełka cukru trzcinowego nierafinowanego i paczki ciastek Fit Free bez dodatku cukru. Wyróżnieniem było także wykonanie okładki do Klasowej Książki Zdrowych Słodyczy. W konkursie Baw się z nami -  owocami, warzywami! dzieci z pomocą rodziców stworzyły zabawne historyjki o warzywach i/lub owocach w postaci wiersza, bajki albo komiksu. Były one bardzo różnorodne i interesujące, co nie ułatwiło wyboru zwycięskiej. Ostatecznie i miejsce zajęła zabawna wierszowana historyjka o Antku z klasy drugiej w Ciężkowicach, który zmienił swoje złe nawyki. Wiersz o zdrowej żywności, wychwalający jej zalety i zachęcający do czytania etykiet otrzymał miejsce II. Wszystkie prace zostały złożone w Klasową Księgę owocowo-warzywnych historyjek.

 

Na zakończenie wręczono dyplomy za zaangażowanie w promowaniu zdrowego stylu życia w ramach realizacji etapu zimowego Projektu.

Gorące podziękowania należą się Rodzicom, którzy mocno angażowali się w działania swoich dzieci i nauczyciela.

 

W II etapie Projektu klas II zajęła 12 miejsce w Polsce. Poniżej link do strony z wynikami.

https://zdrowojem.fundacjabos.pl/index.php?m=wy&idwyniku=5

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w skrócie przedstawiających nasze działania w etapie zimowym.

Foto

Joanna Rocznia

 

 

 

 

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

 

                                                                                 

                                                                          Jesień

 

We wrześniu i październiku 2017 roku klasy 1-3 zgłosiły swój udział w VIII edycji projektu Zdrowo jem, więcej wiem organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska,
a objętego honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Konrnhauser-Dudy.

Celem tego prozdrowotnego programu edukacyjnego jest promocja zdrowego trybu życia,
a konkretnie "uświadomienie roli zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia w dobie zmieniających się warunków cywilizacyjnych".

W roku szkolnym program przewiduje trzy etapy: jesienny, zimowy i wiosenny, z których każdy stawia przed zespołem klasowym sześć zadań, mających pobudzić kreatywność uczniów i pomóc wykształcić u dzieci postawy prozdrowotne. Równocześnie rodzice mają możliwość poszerzyć wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

 

Klasa II przystąpiła do Projektu 29 września i przyjęła konkursową nazwę Orły. Przez okres miesiąca wszyscy uczniowie angażowali się na zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, w konkursach tematycznych Na zdrową
i pożywną przekąskę oraz na plakat pod hasłem: Dbam o zdrowie, a także w promowaniu podjętych przez zespół działań w szkole. Warto podkreślić dużą aktywność Rodziców, którzy wspierali swoje pociechy w realizacji zadań związanych z programem. Z zainteresowaniem i zrozumieniem przyjmowali Oni informacje o programie i przewidywanych działaniach oraz materiały na temat najważniejszych spraw związanych z żywieniem i aktywnością dzieci, za co serdecznie dziękuję.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w skrócie przedstawiających nasze działania w etapie jesiennym.

Foto

Joanna Roczniak

 

Zdrowo jem, więcej wiem

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS