Zielona szkoła w Grecji

W czwartek 6 czerwca 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach po raz kolejny wyruszyli na szkolną zagraniczną wycieczkę. Tym razem celem naszej wyprawy stała się Grecja. Głównym założeniem wyjazdu było zaspokojenie potrzeb intelektualnych i poznawczych uczniów, a także stworzenie im możliwości: bezpośredniego poznania realiów krajów europejskich, stosowania języka obcego w kontakcie z cudzoziemcami, poznania dziedzictwa historycznego, kulturowego i walorów turystycznych Europy, a także praktyczna nauka otwartości, współpracy i samodzielności.

W wycieczce uczestniczyło 52 uczniów z klas IV-VIII. Opiekę sprawowało 5 opiekunów. Na miejsce naszego pobytu wybraliśmy Paralię – miejscowość położoną na Riwierze Olimpijskiej. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Grecji. Położony nad Morzem Egejskim słynie z pięknych plaż, ciepłego morza oraz fantastycznie zagospodarowanych turystycznie miejscowości.

Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Yakinthos, blisko przepięknej plaży i niedaleko centrum miasteczka z licznymi sklepikami z pamiątkami i kawiarniami.

Pobyt w Grecji obfitował w liczne atrakcje, wycieczki fakultatywne i mile spędzony czas na świeżym powietrzu. W trakcie pobytu przeznaczyliśmy czas na:

• zwiedzanie miejscowości Paralia i spacery brzegiem morza

• zwiedzanie Masywu Olimpu – siedziby mitologicznych greckich bogów, skąd mogliśmy podziwiać niesamowite widoki. Podczas wycieczki zwiedziliśmy park narodowy na terenie masywu góry Olimp. Park znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO i objęty jest całkowitą ochroną biosfery.

• zwiedzanie miejscowości Litochoro – starego miasteczka, najwyżej położonego miejsca u podnóża Olimpu

• zwiedzanie Starego Panteleimonasu – górskiego miasteczka, w którym czas się zatrzymał.

Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwoliły nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji.

• rejs statkiem na wyspę Skiathos, jedną z piękniejszych greckich wysp. Skiathos jest rajem dla wielbicieli słońca i turkusowej wody. Cechuje ją łagodny klimat i bogata, oszałamiająca roślinność. Najbardziej znana plaża, na której byliśmy, to Koukounaries (szyszkowa plaża) otoczona lasem drzew piniowych i pokryta charakterystycznym piaskiem o złotym odcieniu. Bujna roślinność tworzy unikalny mikroklimat, a las jest chronionym rezerwatem przyrody. W trakcie rejsu statkiem Elisabet Cruises uczyliśmy się tańca greckiego oraz mieliśmy okazję zobaczyć pływające tuż obok statku delfiny.

• Meteory – jedną z kluczowych i zarazem najbardziej wyjątkowych atrakcji Grecji Kontynentalnej– zwiedzanie spektakularnych klasztorów wzniesionych przez zakonników na zboczach skał. Sama nazwa Meteor pochodzi z greckiego i oznacza „zawieszony w powietrzu”. Pojedyncze skały wznoszą się na ok. 540 metrów, a na ich szczytach umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów) wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widoki zapierają dech w piersiach już od momentu przybycia do miejscowości u podnóża kamiennego lasu. Tam też mieliśmy okazję odwiedzić pracownię rękodzieła i zgłębić tajniki pisania ikon.

Oprócz zwiedzania niezwykłych miejsc uczniowie odpoczywali na plaży, kąpali się w Morzu Egejskim oraz w basenie na świeżym powietrzu, brali udział w konkursach i zawodach sportowych, a także uczyli się tańców greckich.

Pobyt w Grecji dostarczył naszym uczniom wielu miłych i niezapomnianych wrażeń. Mogliśmy się tam zanurzyć się w tamtą niepowtarzalną atmosferę i choć przez kilka godzin poczuć się jak rodowici Grecy, którzy w myśl maksymy „siga-siga”, żyją spokojnie i bezstresowo.

Dnia 14 czerwca radośni i opaleni powróciliśmy do swoich domów. Pobyt w Grecji był niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.

Diana Piotrowska

20 czerwca 2024